Що варто знати про ціни на паливо?


18 березня 2018

З початку лютого 2018 роздрібні ціни на нафтопродукти почали знижуватися. На сьогоднішній день експерти ринку нафтопродуктів продовжують спостерігати стабільне зниження цін. За період з 12 лютого по 16 березня 2018гг роздрібна ціна на бензин і дизпаливо в середньому опустилася на 1,15-1,20 грн.

Експерти ринку найчастіше дають коротке пояснення цьому явищу: зниження цін на нафтопродукти обумовлено зниженням світових цін на нафту і зміцненням курсу гривні. Більш предметно про фактори, що впливають на коливання цін розповість Прес-секретар Нафтогазовій Асоціація України, Аліна Горюнова.

З лютого по березень ціни на бензин і дизпаливо знизилися в середньому на одну гривню, автогаз на 34 коп. Які фактори на це вплинули?

На зниження роздрібних цін на нафтопродукти вплинули 2 основні чинники: зниження світових цін на нафту, і як наслідок - зниження міжнародних котирувань на нафтопродукти, а також зростання курсу гривні.

Український ринок нафтопродуктів э імпортозалежним. Близько 80% бензину і 35% дизеля купуються за кордоном за умови формульних поставок. Ціна нафтопродуктів в формульних контрактах розраховується за формулою, в якій можуть бути враховані всілякі індикатори ринків, дефлятори, котирування бірж, премії та знижки, курси валют, індекси інфляції та багато іншого. Вона максимально наближена до поточних ринкових тенденцій, враховує тенденції ринків і бірж. Простіше кажучи, у вартість контракту занесена змінна - котирування цін на нафтопродукти. Таким чином трейдери, в рамках одного і того ж контракту, закуповують паливо за різною ціною - актуальною на день закупівлі. Знижуються котирування на нафтопродукти - знижується ціна покупки палива на кордоні - знижується собівартість палива на АЗС.

А як на коливання роздрібних цін впливає курс валют?

У складовій вартості палива є дві змінні, які оплачуються у валюті:

- купівля палива на кордоні, що оплачується в доларах США,

- акциз, оплачується в євро.

Акциз в середньому становить 23% від роздрібної вартості бензину, і 16% - від вартості дизеля. 60% - це доларова складова роздрібної ціни бензину при покупці на кордоні. Тобто, близько 80% в структурі роздрібної ціни на нафтопродукти займають валютні витрати. Таким чином зміцнення національної валюти безпосередньо впливає на зниження вартості палива. І навпаки: якщо гривня девальвує, то, незважаючи на зниження котирувань на нафтопродукти, роздрібна ціна на АЗС в Україні зростатиме.

Буває, котирування падає, гривня росте, а роздрібні ціни знижуються з затримкою. Чому?

По-перше, варто відзначити, що в разі зростання цін на нафту та інфляції національної валюти, з такою ж затримкою роздрібні ціни й ростуть.

У механізмі ціноутворення існує таке явище, як ефект тимчасового лага між змінами світових цін на нафту і змінами цін на АЗС. Цей проміжок включає в себе час на реалізацію сформованих запасів палива оператором АЗС і час на доставку від заводів до нафтобази. Таким чином роздрібні ціни на АЗС згладжують різкі зміни ринку світових цін на нафту і стрибків курсу валют, і як наслідок - зниження і підвищення цін в роздробі йде з затримкою. Роздрібні ціни на АЗС на А-95 і дизельне паливо виросли з серпня до кінця січня 2018 р. на 25% і 30%, в той момент, як закупівельні ціни зросли на 29% і 40% відповідно. Тобто роздрібні ціни на АЗС в лютому 2018 р почали знижуватися, не досягнувши свого піку.

Які зараз тенденції на ринку і як вони вплинуть на ціни на паливо в березні?

Ціни на нафту продовжили своє зростання після стрибка напередодні. Його драйверомі стали прогноз Міжнародного енергетичного агентства про зростання попиту, падіння євро і коливання курсу долара.

За інформацією експертів, вартість бареля травневої нафти Brent 6 березня до 8:50 за Києвом склала $ 65,59 (+ 0,08%). Барель квітневої нафти WTI торгувався по $ 62,67 (+ 0,16%). В ході попередніх торгів вартість світових бенчмарков підскочила з $ 64,18 до $ 65,78 і з $ 61,20 до $ 62,78 за барель відповідно.

Слідом за зростанням світових цін на нафту відбулося зростання котирувань на нафтопродукти. Але в силу ефекту тимчасового лага оператори ринку отримують більш дешевий продукт, закуплений за котируваннями лютого (до подорожчання). З огляду на це, а також стабільність національної валюти можна припустити, що в найближчі 2 тижні очікується зниження цін на нафтопродукти в межах 20-30 копійок за літр, після чого настане етап стабілізації.

  • Главная страница
  • Карта сайта
  • Обратная связь